Paropropustnost, aneb proč musí stěny dýchat. Odstranění plísně, protiplísňový nátěr Brno

I když máme ve slově “paropropustnost” páru, toto slovo nemá s vařením nic společného. To, co sem skutečně patří je vlhkost, ale tu si v daném případě každý rád odpustí. Řeč je totiž o stěnách zatepleného domu, vodní páře, vlhkých místech, ale hlavně – o plísních, řasách a mikroorganizmech. Plíseň na fasádě je – bez jakéhokoliv přehánění – víc jako nepříjemným překvapením, které si vyžaduje rychlé a odborné řešení. O co tedy jde a jak se s tímto přírodním jevem na fasádě vypořádat?  

Plísně. Obzvlášť nevítaná návštěva

Vlhnutí zdiva a fasády domu téměř vždy provází výskyt plísní a jejich přítomných jedů, tzv. mikrotoxinů. Shluk živých plísní vypadá jako spleť tenoučkých vláken a z dálky připomíná hebký našedivělý povlak. Plísně a řasy žijí zejména tam, kde je vzduch přesycený vlhkostí, panuje zde optimální teplota a okolím proudí dostatek kyslíku. Plísně voní železitě a po houbách, a jejich barevné spektrum sahá od žluté, přes oranžovou, šedozelenou, hnědou až po černou barvu.

Kromě fasády, tedy obvodového pláště, je můžeme snadno nalézt u štítu, okolo oken, dveří, u parapetů nebo obkladů. Častěji se objevují na severní straně budovy nebo v místech, kde je přes den nedostatek slunečního světla. Kromě estetických mínusů jsou plísně značným rizikem pro naše zdraví. Vyvolávají alergie, těžkosti s dýcháním, různé infekce nebo exémy a záněty kůže. Když to řeknu zjednodušeně, tak v případě plísní platí: čím více nechtěné vlhkosti, tím vyšší pravděpodobnost výskytu plísní a mikroorganizmů.

 

Paropropustnost. Klíčová vlastnost každé stěny

Pro začátek tedy stručně. Každá správně a dobře zateplená fasáda domu dýchá. Když nahradíme tento poetický výraz technickým pojmem, budeme mluvit o paropropustnosti obvodového pláště. Shrneme-li tento výraz do laické roviny, jedná se o to, aby stěny zdiva vylučovaly ze svého nitra vlhkost a vodní páru. Odborník tuto vlastnost označuje další specifickou veličinou tzv. difúzním odporem.

Čím větší je difúzní odpor stěny, tím méně vody se dostane ven. Stěna tak vlhne a nedýchá. Hodnoty paropropustnosti ovlivňuje i materiál, z kterého je zeď postavená, respektive struktura její konstrukce. V případě zateplení fasády je proto potřeba vzít do úvahy konkrétní typ zdiva a  systém, který požijeme při zateplení, tedy všechny jeho jednotlivé vrstvy.

Podstatný fakt, zda-li fasáda domu dostatečně dýchá ovlivňuje v první řadě samotný materiál, z kterého byla stěna zhotovena. Vlastní zateplení hraje roli sice druhé, ale nesmírně důležité linie. Zdivo z plných cihel nebo jiných hutných prvků si poradí s jakýmkoliv systémem zateplení bez větších komplikací, je ale třeba upozornit, že musí být realizován odborníky alespoň na průměrné technologické úrovni.

Je třeba nepodcenit základní poučku. Když máme v plánu zateplení staršího domu, kde je již zdivo poškozené vlhkostí nebo jsou zdi zhotovené z prvků s vyšší konstrukční paropropustností (např. pórobeton), popřípadě se jedná o rychle postavený dům, je třeba vždy zvolit takový zateplovací systém, který umožní fasádě zbavit se rychleji vlhkosti. Tímto krokem omezíme šanci na budoucí vznik a růst mikroorganizmů a plísní.

Jestliže chceme mít jistotu, že zateplení na našem domě bude fungovat správně, je rozhodně nutné oslovit odborníky. Oni celý projekt posoudí zejména z pohledu difúzního odporu, tedy chování vlhkosti v konkrétně daném objektu. Zároveň navrhnou vhodné řešení, které dokáže eliminovat účinnost vodních par a zabezpečí adekvátní paropropustnost zdí a fasády.

 

Co dělat, když se plísně objeví?

Když se však vlhkost, vodní páry a kondenzovaná voda, případně další faktory “postarají” o první plísně na fasádě, je třeba vyhledat pomoc zkušených profesionálů a dát jim prostor a čas, aby mohli udělat svoji práci.

Jednou z předních společností, která se intenzivně zabývá odstraňováním plísní a ochraně zdí a fasád už více jak 20 let, je firma STROJOVÉ ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ BRNO. Odborníci této firmy důvěrně znají zázemí všech kroků, které vedou k úspěšnému boji s jakoukoliv plísní na našem domě. Za dvacet let práce tak společnost pomohla nejen mnohým firmám, obchodním společnostem, ale samozřejmě i soukromým majitelům. Dnes STROJOVÉ ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ BRNO pracuje na zcela zasloužené pozici lídra v celé střední Evropě.


Odborně zvládnuté a v praxi prověřené know-how, které tato firma uplatňuje, má několik základních kroků.
Na začátku vždy stojí velmi precizní odstranění všech biologických nečistot, které fasádu v průběhu času pokryly. Technologickou nutností je základní povinnost a tou je vždy provést toto odtranění mokrým způsobem. Odstraňování plísní a řas suchou cestou je směřování k dalším nemalým problémům. Nejen, že se spory řas a plísní vzduchem rozšíří do okolí – tedy na jiná, dosud nenapadená místa fasády, ale správný smysl vynaložené práce zůstane víc jako otázkou.

Pro konečný úspěch je prvotní vyčištění na požadovanou kvalitu klíčové. Ochranný a dezinfekční nátěr se totiž musí nanášet pouze na dokonale čistou plochu, která je zbavena i těch nejmenších částeček nečistot. Když pracovník firmy STROJOVÉ ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ BRNO uzná, že tento krok je v pořádku, nechá se celá fasáda náležitě vysušit. Až teprve potom příjde na řadu dezinfekční nátěr SANTOP LIKVID PROFI. Tento vysoce účinný a progresívní chemický prostředek je třeba na fasádě nechat 24 hodin působit, aby se mohl vytvořit dostatečný technologický prostor pro další krok, a tím je aplikace průmyslového polymeru LSG.

Když se práce zaměstnanců STROJOVÉ ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ BRNO dostane až do této fáze, následuje otázka vyřešení případné výmalby ošetřované fasády. Adresátem této otázky je samozřejmě správce objektu nebo majitel nemovitosti. Vzniká zde totiž prostor pro estetickou úpravu a sjednocení barevného tónu celé fasády. Po uzavření otázky případné výmalby se připraví nanesení průmyslového polymeru LSG.

A nyní několik slov o přednostech a výhodách polymeru LSG. Tou vůbec nejdůležitější vlastností je již v úvodu zmiňovaný difúzní odpor. Jen pro připomenutí, vodní pára obsažená ve fasádě může díky tomuto nátěru bez komplikací unikat ven ze zdiva. Na druhé straně se do zdiva nedostane žádná atmosferická vlhkost a fasáda je tak spolehlivě chráněná v intervalu 4 – 6 let. Jinou a neméně důležitou předností průmyslového polymeru LSG je schopnost blokovat další mikrobiální napadení vyčištěné plochy.

Společnost STROJOVÉ ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ BRNO realizuje tuto dokonale osvojenou progresívní metodu v rámci celé střední Evropy. Spokojených klientů má nejen v České republice, ale i na Slovensku, v Rakousku a v Německu.

Zásadní předností průmyslového polymeru LSG je záruka vysoké účinnosti a dlouhodobé životnosti, která se v závislosti na klimatické podmínky pohybuje v rozmezí od 4 do 6 let. V současné době je nátěr LSG považovaný za vůbec nejúčinnější prostředek progresívní ochrany zdiva a fasád proti mikrobiálnímu napadení.

 

Start typing and press Enter to search